YÖNETİM AİDATI LİKİT OLARAK HEYET KARARINDA GÖSTERİLMEDİĞİNDEN İLAMLI TAKİBE KONU OLAMAZ

İtiraz ve Şikayet, Menfi Tespit, İstirdat davaları, İtirazın Kaldırılması ve İtirazın İptali davaları, İlamlı, İlamsız Takip, İcra Takibi Hakkında Temel Bilgiler, Takibin Kesinleşmesi, Taahhüdü İhlal vb.
Kullanıcı avatarı
Hepsihukuk
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

4562 SAYILI ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ KANUNU'nun 16/son maddede ise "MÜTEŞEBBİS HEYETİN YÖNETİM AİDATI" ile ilgili kararlarının ilam hükmünde olduğu belirlenmektedir. Daha açık bir ifadeyle; YÖNETİM KURULU'NUN İLAM NİTELİĞİNDE SAYILACAK KARARI 16/SON MADDESİ GEREĞİNCE SADECE YÖNETİM AİDATI İLE SINIRLANDIRILMIŞTIR. Her ne kadar yönetim giderlerine ilişkin kararlar ilam hükmünde ise de; somut olayda TAKİBE DAYANAK YAPILAN MÜTEŞEBBİS HEYET KARARLARINDA YÖNETİM AİDATLARININ PARSEL BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE BELİRLENECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. Bu durumda, faaliyet gösteren FİRMALARIN SORUMLU OLDUKLARI YÖNETİM AİDATI LİKİT OLARAK SÖZ KONUSU HEYET KARARDA GÖSTERİLMEMİŞTİR. Dayanak müteşebbis heyet kararları bu haliyle İLAMLI TAKİBE KONU EDİLEMEZ .Yargıtay 12 Hukuk Dairesi 2020/1418 Esas 2020/352 Karar