Çocuk kendisine tevdi edilmemiş olan taraf, gücüne göre onun bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlüdür

Nişanlanma, Evlenme, Ayrılık ve Boşanma davalar, Velayet, Vesayet, Nafaka ve Tazminat davası, Mal Rejimleri, Ad Soyad Tashihi davaları, Yaş Tashihi davası, Hak ve Fiil Ehliyeti, Yasal Mirasçılar ve Miras Payları, Reddi Miras ve Reddin İptali davaları
Kullanıcı avatarı
Hepsihukuk
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Boşanma veya ayrılık vukunda, çocuk kendisine tevdi edilmemiş olan taraf, gücüne göre onun bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlüdür (TMK. md. 182). Bu madde uyarınca,

 İLAMDA HÜKÜM ALTINA ALINAN İŞTİRAK NAFAKASININ ALACAKLISI, MÜŞTEREK ÇOCUK OLMAYIP, VELAYET HAKKI KENDİSİNE VERİLEN EŞTİR.

 Velayet hakkı küçüğün reşit olması ile sona ereceğinden, bu tarihte iştirak nafakasının da sona ereceği tabiidir.

 Ancak ÇOCUĞUN REŞİT OLDUĞU TARİHE KADAR ÖDENMEYEREK BİRİKEN NAFAKA ALACAĞI BULUNDUĞU TAKDİRDE, VELAYET HAKKI KENDİSİNE VERİLMİŞ OLAN EŞ TARAFINDAN,

 ÇOCUĞUN REŞİT OLDUĞU TARİHTEN SONRA DA BU ALACAK TAKİBE KONU EDİLEREK ÖDENMESİ İSTENEBİLİR.

 TMK'nın 328. maddesine göre de, ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUNA BAKMA MÜKELLEFİYETİ ONUN REŞİT OLMASIYLA SONA ERER.

 Küçük, reşit olduktan sonra eğitimine devam ediyorsa, bu takdirde, yeni bir dava açarak yardım nafakası talebinde bulunabilir.

 KÜÇÜĞÜN REŞİT OLDUĞU TARİHTE, HÜKMEDİLEN İŞTİRAK NAFAKASI K E N D İ L İ Ğ İ N D E N SONA ERER.

SAKARYA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 8. HUKUK DAİRESİ DOSYA NO:2020/1201 KARAR NO:2021/227 – YARGITAY 12. Hukuk Dairesi ESAS NO:2021/6980 KARAR NO:2021/11846